Naja (fińska) Szkòła w Wejherowie

dziennik-baltycki-naja-szkola-finska

W „Dzienniku Bałtyckim” ukazał się artykuł o Naji Szkòli i wyjeździe studyjnym naszych nauczycieli do Finlandii. Kto nie kupił gazety, może przeczytać artykuł w jej internetowym wydaniu.  Poniżej fragment:

Naja (fińska) Szkòła w Wejherowie

Finowie mówią o czterech kluczach otwierających ich program (system) nauczania na wyzwania współczesnego człowieka i świata. Pierwszym jest konieczność zauważenia zmieniającej się roli dzieci i ukierunkowanie ich na współpracę między sobą, przy zastosowaniu nowych poznawczych metod nauczania i kreatywnego uczenia się. Drugim jest zmiana roli nauczyciela i ukierunkowanie go na nauczanie koncepcyjne, kształtujące umiejętności i zdolności oraz rozwój cech osobistych dziecka. Trzeci klucz, to wiedza na temat zmieniającego się świata – globalizacji, ekologii, ekonomii, technologii, rynku pracy – w kontekście różnorodnego społeczeństwa. Czwarta z najważniejszych rzeczy, to elastyczność koncepcji uczenia się i pozyskiwania kluczowych kompetencji w połączeniu z nauką uczenia się i pracą z wiedzą. Te klucze chcemy również my przekazywać uczniom Naji (fińskiej) Szkòli w kaszubskim Wejherowie. Odważyliśmy się, bo chcemy by nasze dzieci nie tylko żyły w Europie, ale również rozumiały Europę i świat. (…)