Strefa Ucznia: Jak uczymy?

Indywidualna podejście do Ucznia

Umiejętności XXI wieku

Do zajęć włączamy jak najwięcej praktycznych umiejętności. Może to być np. zbieranie informacji, sztuka prezentacji, współpraca w grupie, krytyczne spojrzenie, prezentacja książki, wyrażanie własnej opinii, twórcze myślenie, praca w środowisku chmury komputerowej, programowanie czy sprawne pisanie tekstów na różne tematy. Rozwijanie tych kompetencji bezpiecznie wprowadza dziecko w dorosły świat, w którym będzie musiało znaleźć sobie miejsce w przyszłości, zdominowanej przez technologię.

Edukacja mieszana

Opiera się na nauce on-line, czyli aplikacjach i platformach edukacyjnych dostępnych za pośrednictwem internetu, oraz pracy off-line, czyli kontakcie z nauczycielem. Zdecydowanie skuteczniej angażuje uwagę i emocje dzisiejszych uczniów. Postrzeganie naszych dzieci zmieniło się bowiem w wyniku otaczającej nas technologii – tabletów, smartfonów i laptopów. Ważne, by wykorzystać tę naturalną ciekawość i sprawić, by była naszym sojusznikiem podczas lekcji.

Integracja przedmiotowa

Język angielski razem z przyrodą, czy może polski wspólnie z informatyką? Przy okazji jednego przedmiotu możemy uczyć się innego. Dzięki łączeniu różnych obszarów wiedzy podczas jednych zajęć, informacje przyswajamy sobie w sposób bardziej naturalny i uczymy się szybciej. Dotyczy to nie tylko nauki języków obcych. Warto to sprawdzić podczas matematyki, historii lub innych lekcji. Na pewno docenią to uczniowie, dla których taka forma pracy jest o wiele ciekawsza i bardziej efektywna.

Wartości Naja Szkòła

Wielokulturowość

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit vivamus elementum semper

Nauczyciel = Przewodnik

Nam eget dui etiam rhoncus maecenas tempus, tellus eget dolor sit ame ellus eget

Uczeń = Partner

Nam quam nunc, blandit vel, luctus pulvinar, hendrerit id, lorem orem ipsum dolor

Zespół = Odpowiedzialność

Morbi nec imperdiet urna maecenas tellus nisi, feugiat vel facilisis et, hendrerit diam

Technologia i media

Quisque vehicula metus eu metus maximus elementum fusce vehicula fringilla diam

Kreatywność i samodzielność

Integer maximus in ex sed accumsan nullam vulputate nulla non massa luctus velit

Brak prac domowych

Maecenas nec odio et ante tincidunt tempus donec vitae sapienut lorem ipsum

Wspólne posiłki

Sed venenatis varius ex, sit amet placerat ex tincidunt id phasellus ut libero ut tortor

Zajęcia terenowe

naja-szkola-lekcje-terenowe

Podróże kształcą – wiadomo nie od dziś. Podróże Naja Szkòła to przechadzka poza budynek, by obserwować zmianę pór roku, wyjścia z mapą i konkretnym celem lub bez celu czy idei przewodniej. Nasze „podróże” mogą być spacerem w nieznane albo wyprawą, której trasę zaplanował nauczyciel, uczniowie lub ktoś inny. Lekcje terenowe to ważny element aktywnego nauczania. Uczniowie zdobywają wiedzę w sposób aktywny i twórczy. Uczą się i zapamiętują poprzez osobiste doświadczanie rzeczywistości. Nauczyciel zaś ma szansę stać się przewodnikiem nawiązując partnerską relację z uczniem.

10 zasad Oceniania Kształtującego

1. OK powinno być powiązane z dobrym planowaniem nauczania i uczenia się.
2. OK koncentruje się na tym, w jaki sposób uczniowie się uczą.
3. OK jest istotne podczas realizacji całego procesu dydaktycznego od planowania po ocenę osiągnięć.
4. OK należy traktować jako kluczową umiejętność dydaktyczną nauczyciela.
5. OK powinno być konstruktywne i przeprowadzane z dużym wyczuciem, bowiem jak każde ocenianie jest nieobojętne emocjonalnie.
6. OK musi służyć motywowanie uczniów do nauki.
7. OK kieruje uwagę na kryteria sukcesu (Na Co będę Zwracał Uwagę?) już na etapie planowania.
8. Uczniowie otrzymują konstruktywne wskazówki, jak mogą poprawić swoje wyniki i jak mają się rozwijać.
9. OK powinno rozwijać uczniowską zdolność do samooceny tak, by służyło refleksji i samodzielnemu decydowaniu o własnej nauce.
10. OK odnosi się do wszystkich kategorii osiągnięć uczniów.

Cele i zadania szkoły