Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

naja-szkola- szczesliwa-edukacja

20 XI obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał:

„Nie ma dzieci – są ludzie oraz Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]. Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź.”

Choć wiele się zmieniło w Polsce w podejściu do dzieci przez ostatnie sto lat, to wciąż prawa dziecka nie są w pełni respektowane, a wiele osób uzależnia respektowanie praw od wypełniania przez dzieci obowiązków. Wciąż pokutuje przekonanie, że dzieci nie są jeszcze pełnoprawnymi ludźmi i dlatego prawa człowieka im w pełnie nie przynależą. Jest wprost przeciwnie!”

Jeśli jesteś rodzicem lub pracujesz z dziećmi zawsze okazuj dzieciom szacunek, słuchaj co do ciebie mówią, traktuj je jako równego sobie partnera, wsłuchuj się w jego potrzeby, okaż zrozumienie w trudnych chwilach. Czy Twoje dzieci znają swoje prawa? Jeśli widzisz coś niepokojącego, złe traktowanie dziecka, interweniuj.