Półkolonie z językiem kaszubskim

Półkolonie językowo-cyfrowo-medialne z językiem kaszubskim

Zapisy na półkolonie - niezbędne dokumenty

Półkolonie w Mieście odbywają się w dwujęzycznej – kaszubsko-polskiej – szkole podstawowej Naja Szkòła w Wejherowie. Nasza placówka łączy w sobie tradycję, kulturę i język kaszubski z interaktywnymi, nowoczesnymi formami nauczania Montessori, przez co stanowi atrakcyjne miejsce do zabawy z językiem kaszubskim. 14-dniowe półkolonie prowadzone są w języku kaszubskim, w którym naturalnie “zanurzeni” zostają wszyscy uczestnicy. 60-osobowa grupa dzieci w wieku 7-14 lat, od 8:00 do 16:00, bierze udział w różnorodnych formach warsztatowych. Ich celem jest aktywne poznanie języka kaszubskiego oraz literatury, teatru, historii i geografii Kaszub.

Laboratorium językowe

Zajęcia odbywają się w dynamicznej przestrzeni edukacyjnej i prowadzone są przez edukatorów Naji Szkòłë z użyciem nowoczesnych metod i narzędzi. Uczestnicy mają do dyspozycji materiały tradycyjne (papierowe) i laptopy Chromebook z klawiaturą kaszubską, na których pracują cyfrowo. W pracowni dźwiękowej ćwiczą wymowę i nagrywają krótkie teksty w językach: kaszubskim, angielskim i niemieckim.

Badania terenowe

Uczestnicy zbierają informacje dotyczące historii i geografii Kaszub i dokumentują cyfrowo różne elementy przyrody i architektury regionu. Zebrane materiały publikowane są w formie prezentacji oraz wykorzystane podczas zajęć kreatywnych. Powstałe portfolio, prezentujące kaszubską przestrzeń kulturową, będzie użyteczną pamiątką, którą będzie można pochwalić się w szkole po powrocie z wakacji.

Lato w Mieście
Półkolonie z językiem kaszubskim

Warsztaty kreatywne

Poczuj pasję tworzenia! Wybierz swoją kreację – kolaż cyfrowy, rysunek pastelami, tekst piosenki, graffiti, recytację czy opracowanie przepisu kulinarnego – i doświadczaj otaczającej rzeczywistości. Tak najlepiej poznasz język i kulturę kaszubską. Wychowawcy pomogą znaleźć inspirujące przykłady, które uwolnią drzemiące w tobie talenty.

Pracownia cyfrowa

Cyfrowe eksperymenty chemiczne po kaszubsku z profesorem Henry czy poznawanie nowych słówek ze Starkiem Remusem? A może budowanie robota Lego? Zamień tradycyjny zeszyt na komputer i stwórz własną pracownię cyfrową. Nasi edukatorzy pomogą wybrać przydatne narzędzia, które wykorzystasz zarówno podczas nauki stacjonarnej i zdalnej, jak i zabawy.

Półkolonie w Mieście Wejherowie

Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny Montessori