„Więcej uczenia się, mniej kontroli” – takie hasło towarzyszyło kolejnej konferencji „Budzącej się szkoły, która odbyła się 14 listopada w Szkole Podstawowej nr 52 w Gdyni. Na spotkaniu nie zbrakło Naji Szkòła w osobach Patrycji Kotłowskiej – wychowawczyni Klasy V, Aleksandry Hopa, członkini Rady Rodziców i mnie – mamy dwójki czwartoklasistów – Marysi i Karola.

Podczas konferencji, poświęconej nowoczesnej i kształcącej innowacyjnymi metodami szkoły, mogliśmy usłyszeć z jakimi problemami w tym zakresie zmagają się m.in. nauczyciele szkół publicznych. Nadal niezmiernie trudno jest przełamać opór kadry nauczycielskiej, która nie potrafi odrzucić zasad, według których sama zdobywała wiedzę. Stąd niestety w szkołach wciąż „rządzi” model kija i marchewki –  dużo zadawać, dużo wymagać i nieustająco oceniać – surowo.

My, drodzy rodzice, mamy to ogromne szczęście, że nasze dzieci chodzą właśnie to takiej szkoły, o którą walczą nauczyciele szkół publicznych, świadomi potrzeby zmian. My to mamy! Metody, jakie wprowadza Naja Szkòła, pozwolą naszym dzieciom rozwijać się, myśleć, analizować, korzystać z wiedzy, otwierać się na świat. Musimy tylko zaufać tym metodom i starać się wspierać działania szkoły, bo bez naszej wyraźnej współpracy trudno jest realizować śmiałe cele. Jestem przekonana, że przy współdziałaniu mamy szansę stworzyć świetną, nowoczesną szkołę na miarę XXI wieku. Nie zaprzepaśćmy tej szansy i możliwości.

Aleksandra Kwaśniewska, mama Marysi i Karola

About Author

Related posts

naja-szkola-konferencja-2019

Tożsamość jako praktyka i projekt

Będąc współorganizatorami ogólnopolskiej konferencji, gościliśmy dziś w naszych progach uczonych z Polski, Czech i Niemiec. Pokazaliśmy jacy jesteśmy, czego się uczymy i dlaczego warto być sobą i nie chodzić utartymi ścieżkami, lecz odnaleźć własną drogę. „Etniczność i narodowość w edukacji międzykulturowej” – na tak zatytułowaną konferencję, przygotowaną przez Wydział...

Więcej

Kaszubska świetlica integracyjna – dla Babci i Dziadka

“Kaszubska świetlica integracyjna” to projekt międzypokoleniowy skierowany do dziadków, rodziców i dzieci. Jego celem jest powrót do naturalnej transmisji języka kaszubskiego, która została przerwana na początku lat 70. ubiegłego wieku na skutek polityki językowej ówczesnych władz. W jej wyniku rodzice przestali mówić do swoich dzieci po kaszubsku. Dzisiejsi rodzice...

Więcej

Stawić czoła nowoczesnej edukacji

I Pomorski Hackaton Edukacyjny, zorganizowany z inicjatywy Pomorskiego Kuratora Oświaty – dr Moniki Kończyk, był niepowtarzalną okazją dla mnie i pozostałych edukatorów do przyjrzenia się edukacji przyszłości. Podczas wykładów i warsztatów staraliśmy się wypracować skuteczne rozwiązania edukacyjne, które mogłyby być wykorzystane szerzej przez środowiska szkolne. Rozwiązania te powinny przyczynić się do...

Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rating*