Będąc współorganizatorami ogólnopolskiej konferencji, gościliśmy dziś w naszych progach uczonych z Polski, Czech i Niemiec. Pokazaliśmy jacy jesteśmy, czego się uczymy i dlaczego warto być sobą i nie chodzić utartymi ścieżkami, lecz odnaleźć własną drogę.
„Etniczność i narodowość w edukacji międzykulturowej” – na tak zatytułowaną konferencję, przygotowaną przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, na Kaszuby (w dniach 17 i 18 czerwca) przyjechali naukowcy i nauczyciele-praktycy z Polski, Czech i Niemiec. Wydarzenie współorganizowali: Wydział Nauk Pedagogicznych PAN, Instytut Kaszubski w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej. Swoje referaty i wystąpienia goście przedstawili w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Prywatnej Dwujęzycznej Szkole Podstawowej „Naja Szkòła” w Wejherowie. W Naji Szkòli uczestnicy dyskutowali m.in. w dwóch panelach: „Rodzina – wychowanie – szkoła: tożsamość jako praktyka” oraz „Polityczność – język – prawo: tożsamość jako projekt”.
W ramach konferencji uczczono także dr. hab. Kazimierza Kossak-Główczewskiego, prezentując dorobek naukowy tego pedagoga i Kaszuby rodem ze Starzyna. Benefis uczonego odbył się 17 czerwca. Spotkanie w pałacu Przebendowskich na Zamkowej 2 w Wejherowie poprowadzi Witold Bobrowski, założyciel pierwszej kaszubskiej szkoły na Głodnicy.