Dwa języki lepsze niż jeden
Według naukowców dzieci znające co najmniej dwa języki mają większe zdolności w zakresie trzech głównych funkcji języka: komunikowania się, myślenia i poznawania. Pisze o tym m.in. Barbara Zurer Pearson w książce „Jak wychować dziecko dwujęzyczne”.
Korzyści praktyczne
Rozwój emocjonalny
Co to jest szkoła dwujęzyczna?
Sam pobyt w szkole jest już lekcją językową. Dzieci zostają zanurzone w języku z chwilą, gdy przekroczą próg szkoły. Nauczyciele prowadzą zajęcia w języku polskim i kaszubskim, który jest drugim językiem nauczania. Dzieci mogą używać języka polskiego, czasem nauczyciel też zwraca się do nich po polsku. Podobne zasady panują podczas lekcji języka angielskiego i niemieckiego. Wraz z językiem dzieci poznają kulturę Kaszub i innych regionów Europy.
ETAP I-III
ETAP IV-VIII
Ministerstwo Edukacji
Spełniamy wymogi ustawowe MEN dla szkoły prywatnej na prawach szkoły publicznej. Realizujemy podstawę programową dla szkół dwujęzycznych. Szkoła wpisana jest do rejestru szkół i placówek niepublicznych przez Prezydenta Miasta Wejherowa. Funkcjonowanie rozpoczęliśmy 4 września 2017 r.
Radio Kaszëbë
Dzięki patronatowi stacji możemy korzystać z pracowni dźwiękowej. Uczniowie uczestniczą w warsztatach radiowych prowadzonych przez dziennikarzy Radia Kaszëbë. W ten sposób zdobywają pierwsze doświadczenia dziennikarskie. Mają też szansę w praktyce rozwijać Umiejętności XXI wieku.
Muzeum Piśmiennictwa
Wejherowskie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oferuje wsparcie w zakresie edukacji muzycznej i teatralnej naszych uczniów. Zajęcia wokalne przybliżają dzieciom tradycję muzyczną i zwyczaje na Kaszubach. Historyczne wnętrza pałacu Przebendowskich są doskonałą sceną dla naszych młodych aktorów.
GŁÓWNYM CELEM SZKOŁY JEST ROZWÓJ INTELEKTUALNY
I PSYCHOFIZYCZNY UCZNIA JAKO OSOBY
Rozwój odbywa się poprzez wprowadzenie w świat wiedzy naukowej, kultury i sztuki, zdobycie umiejętności w swobodnym posługiwaniu się wiedzą, rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zdolności, przygotowanie do samodzielnego wyboru kierunku dalszej edukacji, aktywnego udziału w życiu społecznym oraz podtrzymania i rozwijania języka kaszubskiego i własnej tożsamości etnicznej.