Strefa Ucznia: Narzędzia dydaktyczne

Narzędzia dydaktyczne

Podręczniki i platformy internetowe

Edukacja mieszana sprawia, że zajęcia są atrakcyjniejsze, a uczniowie bardziej zainteresowani tematem. Możliwa jest także praca zdalna.

Laptopy Chromebook

Umożliwiają pracę z aplikacjami obsługiwanymi przez przeglądarkę Google Chrome. Dają dostęp do bezpłatnej chmury i narzędzi Google.

Google Classroom

Organizuje pracę dydaktyczną i komunikację. Wspomaga Ocenianie Kształtujące. Uczy korzystania z Dysku, Kalendarza i Dokumentów.

Interaktywne aplikacje

Wspomagają proces dydaktyczny. Odciążają od tzw. papierkowej roboty. Pozwalają śledzić postępy uczniów i rozwijają samokształcenie.

Google Chromebook

Co trzeba wiedzieć?

System operacyjny Chromebooków opiera się na przeglądarce internetowej Google Chrome. Służy ona do przeglądania stron www i używania aplikacji wykorzystujących połączenie z internetem. Laptop szybko się uruchamia i łatwo się go używa. Stosunkowo niski koszt zakupu umożliwia wyposażenie w urządzenia większej liczby uczniów.

Aplikacje Windows nie działają na Chromebookach, chyba że mają wersję obsługiwaną przez przeglądarkę internetową. Podstawowe programy Google to Kalendarz, Notatnik, Dokumenty, Prezentacje, Rysunki i Arkusze. By móc ich używać, trzeba mieć konto użytkownika Google, takie np. jak w telefonie komórkowym. Dostępne są też ich wersje na smartfona, tablet lub komputer z systemem Windows. Aby tworzyć i edytować pliki nie jest potrzebne połączenie z internetem. Kiedy będzie dostępna sieć, komputer zaktualizuje w tle nasze pliki. W systemie przeglądarkowym dostępna jest ogromna liczba bezpłatnych aplikacji edukacyjnych.

Warto zapoznać się z podstawowymi skrótami klawiszowymi. Usprawniają one pracę i pomagają wywołać określone funkcje.

Alt + Search – Caps Lock (drukowane litery)
Ctrl + Shift + Space – przełączanie się pomiędzy językami
Ctrl + Space – powrót do poprzedniego języka
Ctrl + Shift + q (dwa razy) – wyloguj się

Pełna lista skrótów dostępna jest po wciśnięciu – Ctrl + Alt + ?.

Donec aliquam nulla non velit consequat ullamcorper. Curabitur vitae porta magna. Quisque feugiat velit consectetur lacus aliquet, sed vestibulum justo faucibus. Praesent luctus nunc vel interdum molestie

Dołącz do Edukatorów Naja Szkòła!

Wprowadzimy Cię w świat narzędzi Naja Szkòła.

• Wykorzystanie Chromebooka w edukacji mieszanej
  • Organizacja zajęć z Google Classroom
  • Ocenianie Kształtujące
  • Aplikacje Google: Kalendarz, Dysk,                                                            Dokumenty, Rysunki, Prezentacje