Tożsamość - Kompetencje - Przyszłość
Ocenianie służące uczeniu się
Ocenianie kształtujące
Informacja zwrotna skuteczniej niż stopnie motywuje ucznia do nauki, nauczycielowi zaś pomaga ustalić, na czym należy się skupić podczas kolejnych lekcji. Nauczyciel traktuje uczniów indywidualnie obserwując, jak zdobywają wiedzę i dając konkretne wskazówki do dalszej pracy. Zawsze wyjaśnia, jakie są cele uczenia się i kryteria sukcesu. Stara się angażować uczniów w ich proces edukacyjny. Uczniowie wymieniają się wiedzą, ucząc się od siebie nawzajem.
W Polsce ocenianie kształtujące obecne jest od początku lat 2000. Duża w tym zasługa m.in. Centrum Edukacji Obywatelskiej, będącego ośrodkiem szkoleniowym i popularyzatorskim dla nauczycieli i rodziców.
Umiejętności kluczowe
- Kreatywność
- Myślenie krytyczne
- Komunikowanie się
- Wielokulturowość
- Współpraca w grupie
- Zarządzanie informacją
- Rozumienie mediów
- Korzystanie z technologii
- Zdolność adaptacji
- Skuteczność
- Przywództwo
Chcemy, by w pracy nasze dzieci wykazywały się pomysłowością, wprowadzały nowe pomysły w życie, były otwarte na inne sposoby myślenia oraz zaangażowane w innowacyjne działania, które mogą przynieść wymierne efekty.
Uczymy, jak rozpoznawać własne potrzeby jako ucznia, rozwijać zainteresowania spoza ram szkolnych wymagań, wydajnie organizować czas pracy i planować swoje działania. Pokazujemy, jak definiować zadania, sprawnie je realizować i ustalać priorytety bez bezpośrednich wskazówek nauczyciela. Motywujemy do kształcenia przez całe życie i podnoszenia swoich kompetencji.
Pracujemy, by nasi uczniowie potrafili wyrażać swoje myśli jasno i zrozumiale – zarówno w piśmie, jak i ustnie. Do realizacji określonych zadań udostępniamy narzędzia informacyjno-komunikacyjne.
Uczymy otwartości i konstruktywnej współpracy ze społecznościami z innych kręgów kulturowych. Czerpiemy ze zbiorowej mądrości grupy. Pokazujemy, jak pokonywać różnice kulturowe. Realizując zadania patrzymy na problemy z różnych perspektyw, aby wypracować innowacyjne rozwiązania i podnieść jakość pracy.
Rozwijamy umiejętności skutecznej pracy w grupach, zachęcamy do wspólnego wysiłku dla osiągnięcia jednego celu. Uczymy, jak osiągać kompromis dzięki elastyczności i pomocy dla innych członków grupy. Ćwiczymy, jak radzić sobie z odpowiedzialnością za rezultaty wspólnej pracy i procesu uczenia się.
Uczymy, jak buduje się przekazy medialne. Pokazujemy, jak ta sama wiadomość może być różnie rozumiana przez różne osoby. Uświadamiamy, jak można zmienić znaczenie wiadomości pomijając lub włączając do przekazu dany fakt. Ostrzegamy przed negatywnym wpływem mediów na zachowania i przekonania odbiorców.
Pracujemy używając technologii cyfrowej, narzędzi komunikacyjnych i zasobów internetowych, by zdobywać, wykorzystywać, gromadzić i przetwarzać w wiedzę. Technologia jest dla nas narzędziem służącym do poszukiwania danych, oceniania ich oraz publikowania efektów własnej pracy. Przestrzegamy podstawowych zasad etycznych i prawnych w zakresie upowszechniania informacji.
Pomagamy adaptować się do nowych ról i obowiązków. Uczymy, jak znaleźć swoje miejsce w nowym zespole. Ćwiczymy umiejętność skutecznej pracy w zmieniających się warunkach i przy ograniczonej informacji na temat głównych założeń.
Pomagamy uczniom wyznaczać sobie ambitne cele i realizować je w ustalonym wcześniej terminie. Podkreślamy znaczenie pracowitości i kultury pracy, na którą składają się m.in. punktualność, zaufanie, odpowiedzialność. Uczymy umiejętności samooceny swoich działań na podstawie danych zbieranych podczas realizacji projektu.
Uczymy, jak planować działania, by prowadziły do realizacji wyznaczonych celów. Rozwijamy umiejętności interpersonalne, które pomagają w rozwiązywaniu problemów i skutecznej realizacji działań. Pokazujemy, jak korzystać z umiejętności innych osób, by osiągnąć wspólny cel. Podkreślamy, że należy postępować etycznie i w zgodzie z własnymi przekonaniami. Wskazujemy, jak ważne jest odpowiedzialne działanie w interesie większej wspólnoty.
B.S. Bloom wprowadza do edukacji Ocenianie Kształtujące
Język kaszubski jest nauczany w szkołach podstawowych i średnich
CEO promuje Ocenianie Kształtujące w polskiej edukacji
Rusza Naja Szkòła - Dwujęzyczna Prywatna Szkoła Podstawowa
Nasza wizja i wartości
Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata. – Ludwik Wittgenstein. Znając tylko jeden język, patrzymy na świat w tylko jeden sposób. Poznając inne języki, czynimy nasz świat większym i bardziej otwartym.
Ze Statutu szkoły
Szkoła realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa określonych w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2017 r. poz. 59) oraz w przepisach wydanych na jej podstawie, a także prawa określone w Ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z dnia 6 stycznia 2005 r. (Dz.U. 2005 nr 17 poz. 141.) oraz zobowiązania wynikające z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Deklaracji Praw Dziecka i Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka.
Szkoła realizuje podstawy programowe przedmiotów obowiązkowych zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szkoła realizuje cele i zadania szkolnego zestawu programów nauczania dopuszczonych do użytku przez Dyrektora Szkoły po zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną i zatwierdzeniu przez Organ Prowadzący.
Szkoła prowadzi naukę języka kaszubskiego dla wszystkich uczniów placówki. Po złożeniu deklaracji przez rodzica w chwili zapisywania dziecka do Szkoły nauka języka kaszubskiego staje się obowiązkowa. Jest ona prowadzona w ramach zajęć edukacyjnych jako oddzielne zajęcia oraz jako zajęcia edukacyjne prowadzone w dwóch językach: polskim oraz kaszubskim