Edukacja Przedszkolna: Montessori 3-4-5 lat

Znając tylko jeden język, patrzymy na świat w tylko jeden sposób. Poznając inne języki, czynimy nasz świat większym i bardziej otwartym.

Ludwik Wittgenstein (1889-1951), filozof matematyki i języka

Aktywność i rozwój

Okres do 6 roku życia to według Marii Montessori najważniejszy etap budowania inteligencji i charakteru dziecka. W tym czasie jego chłonny umysł ma największe możliwości, a wewnętrzna energia i poznawcza wrażliwość napędza do niespotykanej aktywności i rozwoju. Pedagogika Montessori upowszechniła się na świecie jako skuteczna metoda zindywidualizowanego kształcenia dzieci i młodzieży, wykorzystywana począwszy od edukacji przedszkolnej aż po szkołę średnią.

Pytania i odpowiedzi

Klucz do świata

Przedszkolaków otaczamy trzema językami – kaszubskim, angielskim i niemieckim. To silny fundament dla kształcenia we wszystkich obszarach edukacji przedszkolnej, w tym m.in. umiejętności matematycznych. Kaszubską przestrzeń kulturową traktujemy jako nasze naturalne otoczenie, a język kaszubski – jako drugi obok polskiego – język, którym posługują się mieszkańcy Pomorza. Poznając język, historię, geografię, przyrodę i kulturę Kaszub, dzieci budują swoją otwartość i wrażliwość na inne kultury i narody w Europie i świecie.

Język kaszubski

Pasja poznawania języków

Wielostronna aktywność

Pracujemy w sposób zindywidualizowany w przestrzeni umożliwiającej podejmowanie wielostronnej aktywności. Wszystkie przedszkolaki realizują podstawę programową MEN, rozbudowaną o poszczególne działy Montessori – botanikę, zoologię, geografię, historię, sztukę, muzykę oraz zajęcia profilowe Naja Szkòła – język kaszubski, angielski, niemiecki i edukację medialną. Dzieci pracują w swoim tempie na pomocach, które same wybrały.

Nabywanie wiedzy

Zróżnicowanie wiekowe w grupie klasowej Montessori sprzyja rozwijaniu wzajemnej współpracy, wzmacnia poczucie wartości i wspomaga proces nabywania wiedzy – językowej, matematycznej, przyrodniczej, społecznej, artystycznej czy zdrowotnej. Zanim rozpoczniemy pracę, codziennie zaczynamy od porannego kręgu, gdzie dzielimy się emocjami i omawiamy wydarzenia ważne w życiu dzieci. Nasze grupy liczą do 15 osób.

Na świeżym powietrzu

Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie – to, podobnie jak u Skandynawów, również i nasza ulubiona zasada. Na świeżym powietrzu dzieci doświadczają rzeczywistości, budują kompetencje społeczne, uczą się rozwiązywać konflikty. Dlatego wychodzimy bez względu na pogodę, zawsze odpowiednio ubrani.

Zdrowe ciało, zdrowy duch

Mój czas dla siebie

Krok po kroku

Zajęcia uzupełniające

CENTRUM EKSPERYMENT

Jaki ciężar utrzyma pojedyncza nitka Spaghetti? Jak zbudować prosty obwód elektryczny? Ile kropel wody może zmieścić się na monecie 1-groszowej? Przedszkolaki same szukają odpowiedzi.

Plac zabaw

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi hendrerit elit turpis, a porttitor tellus sollicitudin at. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Pracownia kreatywna

Stare kartony zamieniają się w szybkie samochody. Plastykowe butelki stają się instrumentami. Wspólnie szukamy pomysłów, by niepotrzebne i zapomniane przedmioty otrzymały drugie życie.

Ogródek przedszkolaka

Zajęcia sensoryczne

Rozpoznajemy dźwięki ukrytych instrumentów perkusyjnych, odtwarzamy rytmy, gramy cicho i głośno, wykonujemy szumiące balony. Tak uczymy się oswajać nasze zmysły: słuchu, wzroku, węchu i smaku.

GRY I ZABAWY JĘZYKOWE

Montessoriański rozkład dnia

Praca własna 8:45-11:45

Pracujemy na pomocach Montesssori, które dzieci same mogą wybrać. Zajęcia rozpoczynamy od porannego kręgu, gdzie m.in. dzielimy się emocjami. O 10:30 – przerwa na drugie śniadanie.

Przerwa obiadowa 11:45-12:30

Dzieci wspólnie uczestniczą w przygotowaniach do obiadu i razem też sprzątają. Po posiłku wszyscy myją zęby pastą z ksylitolem. Poobiednia sjesta to czas na wspólne czytanie.

Swobodna zabawa 12:30-13:30

Przedszkolaki mają do dyspozycji plac zabaw i bezpieczną przestrzeń na świeżym powietrzu. Gdy okropnie pada, korzystają z sali wielofunkcyjnej, gdzie mogą rozwijać zainteresowania.

Zajęcia uzupełniające 13:30-15:00

W ramach czesnego, dzieci biorą udział m.in. w eksperymentach chemicznych, szukają pomysłów na kreatywne wykorzystanie starych rzeczy, dają ujście emocjom podczas zajęć sensorycznych.

Job Application Ready?

Take your next step now