Gòdë – czas Bożego Narodzenia

Słowo „Gòdë” w językach słowiańskich oznacza czas radości i wesela. Po kaszubsku Gòdama nazywa się okres świąt Bożego Narodzenia. 

Kaszëbsczé Gòdë rozpoczynają się Wigilią 24 grudnia, a kończą 6 stycznia, świętem Trzech Króli. Jest to czas kiedy tradycja chrześcijańska przenika się z dużo starszymi kaszubskimi wierzeniami przedchrześcijańskimi, związanymi przede wszystkim z kultem przyrody. 

W Wigilię, to jest w wieczór poprzedzający Boże Narodzenie, kaszubska rodzina zbiera się na wspólnej kolacji, na której podawane są tylko postne dania. Dawniej nie miała ona uroczystego charakteru, był to raczej skromny posiłek. W Wigilię spożywa się ryby morskie – śledzie, łososie, węgorze i dorsze, albo jeziorne – szczupaki, sielawy, płocie, okonie i karpie. Tradycyjny jest także kompot z suszonych owoców (śliwek, gruszek, jabłek) ugotowanych razem. 

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu w języku angielskim i kaszubskim – „Gòdë na Kaszëbach”, który prezentuje najważniejsze zwyczaje świąteczne.

About Author

A. Jablonsczi

Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Działacz społeczny, dziennikarz i pisarz. Starosta pucki (1998-2009) i prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (2004-2010). Pomysłodawca Radia Kaszëbë. Współzałożyciel Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej „Kaszëbskô Jednota”.

Related posts

naja-szkola-wejherowo-edukatorzy-montessori

Jest moc! Nasza drużyna 2021/22

Najwyższy czas pochwalić się nauczycielami i nauczycielami pomocniczymi, którzy w roku szkolnym 2021/22 uczą w Naji Szkòli! Jest moc!!! Czas nôvëższi na pòchvôlenjé sã szkólnima ë pòmòcama szkólnëch, co v szkòlovim roku 2021/22 mdõ wuczëlë v Naji Szkòli! Je mòc!!! Podobne

Więcej