Dzień Pamięci Historycznej, czyli rozmowa o historii

Më w Naji Szkòle mielë w piątk 9 nowembra Dzéń Historiczny Pamiãcë – leżnosc, cobë ò tim, co sã stało 11.11.1918 r. pògadac na terenowëch ùczbach w wejrowsczim WCK (klasë 1-2) ë w czas rézë do Gdinie, a na pòkazenkù „Gdiniô – dokôz òtemkli” (klasë 4-5). Nasze dzecë wiedzą, że 11 nowembra 100 lat nazôd skòńcza są I swiatowô wòjna ë że dlô Pòlsczi je to data symbòlicznô, zrzeszonô z procesã pòwstôwaniô Pòlsczégò Państwa. Wiedzą téż, że Kaszëbskô do Repùbliczi Pòlsczi doparlączonô òsta w 1920 r. Wiedzą, co bëło pózny, pò tim czej Pòlskô nastała.

W Naji Szkòle mieliśmy 9 listopada Dzień Pamięci Historycznej – okazję, by porozmawiać na lekcjach terenowych w wejherowskim WCK (klasy I-II) oraz podczas wyjazdu do Gdyni i na wystawie „Gdynia – dzieło otwarte” (klasy IV-V) o tym co stało się 11.11.1918 r. Nasze dzieci wiedzą, że 11 listopada 100 lat temu zakończyła się I wojna światowa i że dla Polski to data symboliczna, związana z procesem odradzania się państwa polskiego. Wiedzą, że Kraj Kaszubów został włączony do Rzeczypospolitej Polskiej w 1920 r. Wiedzą, co było później, po tym jak Polska nastała.

About Author

A. Jablonsczi

Absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim. Pomysłodawca Radia Kaszëbë. Działacz społeczny, dziennikarz i pisarz. Starosta pucki (1998-2009) i prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (2004-2010). Współzałożyciel Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej „Kaszëbskô Jednota”. Ojciec trójki dzieci.

Related posts

Naja Szkòła na Kaszubach

Park Gigantów, Kaszubski Park Miniatur czy Zamek Strachu najbardziej ucieszyły uczniów Naji Szkòła. Z ciekawością przyglądaliśmy się Kaszubom w miniaturze – kolegiacie w Kartuzach, kościołowi w Sianowie, Ołtarzowi Papieskiemu w Sierakowicach czy zamkowi krzyżackiemu w Bytowie. Podziwialiśmy też latarnie morskie, choć ze Stryszej Budy do morza daleko. Pogoda dopisała i humory...

Więcej

We Gduńsku nagriwelë dokùmeńtalny film

9 strëmiannika, szkòłownicë z 4 klasë razã z wëchòwiwaczã bëlë jachóny do Gduńska, dze rëchtowelë dzél dokùmeńtalnégò filmù na Dzéń Jednotë Kaszëbów. W czasu rézë gôdelë ò kaszëbsczi ë midzënôrodny historie naji stolëcë. Wôżnym dzélã bëtnoscë we Gduńskù bëło òbezdrzenié sztaturë Swiãtopôłka, sedzbë kaszëbsczich òrganizacjów, sztaturë Krësztofa, Gôłdu a...

Więcej