Dzień Pamięci Historycznej, czyli rozmowa o historii

Më w Naji Szkòle mielë w piątk 9 nowembra Dzéń Historiczny Pamiãcë – leżnosc, cobë ò tim, co sã stało 11.11.1918 r. pògadac na terenowëch ùczbach w wejrowsczim WCK (klasë 1-2) ë w czas rézë do Gdinie, a na pòkazenkù „Gdiniô – dokôz òtemkli” (klasë 4-5). Nasze dzecë wiedzą, że 11 nowembra 100 lat nazôd skòńcza są I swiatowô wòjna ë że dlô Pòlsczi je to data symbòlicznô, zrzeszonô z procesã pòwstôwaniô Pòlsczégò Państwa. Wiedzą téż, że Kaszëbskô do Repùbliczi Pòlsczi doparlączonô òsta w 1920 r. Wiedzą, co bëło pózny, pò tim czej Pòlskô nastała.

W Naji Szkòle mieliśmy 9 listopada Dzień Pamięci Historycznej – okazję, by porozmawiać na lekcjach terenowych w wejherowskim WCK (klasy I-II) oraz podczas wyjazdu do Gdyni i na wystawie „Gdynia – dzieło otwarte” (klasy IV-V) o tym co stało się 11.11.1918 r. Nasze dzieci wiedzą, że 11 listopada 100 lat temu zakończyła się I wojna światowa i że dla Polski to data symboliczna, związana z procesem odradzania się państwa polskiego. Wiedzą, że Kraj Kaszubów został włączony do Rzeczypospolitej Polskiej w 1920 r. Wiedzą, co było później, po tym jak Polska nastała.

About Author

A. Jablonsczi

Absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim. Pomysłodawca Radia Kaszëbë. Działacz społeczny, dziennikarz i pisarz. Starosta pucki (1998-2009) i prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (2004-2010). Współzałożyciel Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej „Kaszëbskô Jednota”. Ojciec trójki dzieci.

Related posts

Kaszubska świetlica integracyjna – dla Babci i Dziadka

“Kaszubska świetlica integracyjna” to projekt międzypokoleniowy skierowany do dziadków, rodziców i dzieci. Jego celem jest powrót do naturalnej transmisji języka kaszubskiego, która została przerwana na początku lat 70. ubiegłego wieku na skutek polityki językowej ówczesnych władz. W jej wyniku rodzice przestali mówić do swoich dzieci po kaszubsku. Dzisiejsi rodzice...

Więcej

Gòdë – czas Bożego Narodzenia

Słowo „Gòdë” w językach słowiańskich oznacza czas radości i wesela. Po kaszubsku Gòdama nazywa się okres świąt Bożego Narodzenia.  Kaszëbsczé Gòdë rozpoczynają się Wigilią 24 grudnia, a kończą 6 stycznia, świętem Trzech Króli. Jest to czas kiedy tradycja chrześcijańska przenika się z dużo starszymi kaszubskimi wierzeniami przedchrześcijańskimi, związanymi przede...

Więcej
Święty Mikołaj na Kaszubach

Święty Mikołaj – dobry człowiek z Miry

6 grudnia – dzień świętego Mikołaja został ustanowiony na cześć biskupa Miry, który miał na imię Mikołaj. Mikołajki obchodzimy w rocznicę jego śmierci. Biskup nie latał saniami zaprzęgniętymi w renifery, ani też nie chadzał w czerwonej szlafmycy. Na dawnych rysunkach przedstawiany jest w infule na głowie i z pastorałem...

Więcej