To bëło naje pierszé kòlãdowanié razã! Szkòlôcë przezeblokłi za Gwiżdże, szkólny ë starszi mët, më szlë na wejrowsczi rénk ë nazôd do Mùzeùm Kaszëbskò-Pòmòrsczi Pismieniznë ë Mùzyczi. Më spiéwalë kòlãdë ë lëfórkã: „Kòlã, kòlã, kòlãda! / Gwiżdże nié leno w Swiãta! / Dôjta nama za to w kòsz! / Cobë dało to sã zjesc!” Na rénkù lëdze nama kòskalë ë nas na karaselã prosylë! Pòtemù më wëstãpilë w szpetôklu wedlë scenarnika Tomasza Fópczi ë w reżiserie Katarzënë Kankòwsczi-Filëpiôk. Na kùńc më so wszëtcë żëczëlë Bëlnëch Gòdów ë Bòkadnégò Gwiôzdora!

To było nasze pierwsze wspólne kolędowanie! Uczniowie przebrani za Gwiżdży, nauczyciele i rodzice, szliśmy na wejherowski rynek i z powrotem do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Śpiewaliśmy kolędy i piosenkę: „Kolę, kolę, kolęda! / Gwiżdże nie tylko w Święta! / Włóżcie nam coś w kosz! / Byle dało to się zjeść!” Zebrani na rynku nas oklaskiwali i zaprosili na karuzelę! Później wystąpiliśmy w spektaklu wg scenariusza Tomasza Fopke i w reżyserii Katarzyny Kankowskiej-Filipiak. Na koniec życzyliśmy sobie Wesołych Świąt i Wielu Prezentów od Gwiazdora!

About Author

A. Jablonsczi

Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Działacz społeczny, dziennikarz i pisarz. Starosta pucki (1998-2009) i prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (2004-2010). Pomysłodawca Radia Kaszëbë. Współzałożyciel Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej „Kaszëbskô Jednota”.

Related posts

naja-szkola-konferencja-2019

Tożsamość jako praktyka i projekt

Będąc współorganizatorami ogólnopolskiej konferencji, gościliśmy dziś w naszych progach uczonych z Polski, Czech i Niemiec. Pokazaliśmy jacy jesteśmy, czego się uczymy i dlaczego warto być sobą i nie chodzić utartymi ścieżkami, lecz odnaleźć własną drogę. „Etniczność i narodowość w edukacji międzykulturowej” – na tak zatytułowaną konferencję, przygotowaną przez Wydział...

Więcej

Kaszubska świetlica integracyjna – dla Babci i Dziadka

“Kaszubska świetlica integracyjna” to projekt międzypokoleniowy skierowany do dziadków, rodziców i dzieci. Jego celem jest powrót do naturalnej transmisji języka kaszubskiego, która została przerwana na początku lat 70. ubiegłego wieku na skutek polityki językowej ówczesnych władz. W jej wyniku rodzice przestali mówić do swoich dzieci po kaszubsku. Dzisiejsi rodzice...

Więcej