NAJE Gwiżdże w MPiMKP

To bëło naje pierszé kòlãdowanié razã! Szkòlôcë przezeblokłi za Gwiżdże, szkólny ë starszi mët, më szlë na wejrowsczi rénk ë nazôd do Mùzeùm Kaszëbskò-Pòmòrsczi Pismieniznë ë Mùzyczi. Më spiéwalë kòlãdë ë lëfórkã: „Kòlã, kòlã, kòlãda! / Gwiżdże nié leno w Swiãta! / Dôjta nama za to w kòsz! / Cobë dało to sã zjesc!” Na rénkù lëdze nama kòskalë ë nas na karaselã prosylë! Pòtemù më wëstãpilë w szpetôklu wedlë scenarnika Tomasza Fópczi ë w reżiserie Katarzënë Kankòwsczi-Filëpiôk. Na kùńc më so wszëtcë żëczëlë Bëlnëch Gòdów ë Bòkadnégò Gwiôzdora!

To było nasze pierwsze wspólne kolędowanie! Uczniowie przebrani za Gwiżdży, nauczyciele i rodzice, szliśmy na wejherowski rynek i z powrotem do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Śpiewaliśmy kolędy i piosenkę: „Kolę, kolę, kolęda! / Gwiżdże nie tylko w Święta! / Włóżcie nam coś w kosz! / Byle dało to się zjeść!” Zebrani na rynku nas oklaskiwali i zaprosili na karuzelę! Później wystąpiliśmy w spektaklu wg scenariusza Tomasza Fopke i w reżyserii Katarzyny Kankowskiej-Filipiak. Na koniec życzyliśmy sobie Wesołych Świąt i Wielu Prezentów od Gwiazdora!

About Author

A. Jablonsczi

Absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim. Pomysłodawca i współzałożyciel Radia Kaszëbë. Działacz społeczny, dziennikarz i pisarz. Jako organizator dał się poznać pełniąc funkcje starosty puckiego (1998-2009), prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (2004-2010) oraz współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych (2008-2012). Współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej „Kaszëbskô Jednota”. Ojciec trójki dzieci.

Related posts

We Gduńsku nagriwelë dokùmeńtalny film

9 strëmiannika, szkòłownicë z 4 klasë razã z wëchòwiwaczã bëlë jachóny do Gduńska, dze rëchtowelë dzél dokùmeńtalnégò filmù na Dzéń Jednotë Kaszëbów. W czasu rézë gôdelë ò kaszëbsczi ë midzënôrodny historie naji stolëcë. Wôżnym dzélã bëtnoscë we Gduńskù bëło òbezdrzenié sztaturë Swiãtopôłka, sedzbë kaszëbsczich òrganizacjów, sztaturë Krësztofa, Gôłdu a...

Więcej
%d bloggers like this: