Witajcie najdłuższe wakacje świata!

naja-szkola-zakończenie-roku-2018

Koniec roku szkolnego 2018/2019 przypadł w środę 19 czerwca. Na niebie świeciło piękne słońce. Nawet fakt, że tego dnia zamknęli nam drogę, gdyż zaczęli ją remontować, nie przeszkadzał i wszyściuteńcy byliśmy w Naji Szkòli o 9.30. Cieszyły się nasze serca, bo wiedzieliśmy, że nikt nie będzie powtarzał klasy i każdy z nas otrzymał promocję do następnej klasy. Z resztą, zawsze z radością przychodzimy do szkoły, bo to jest naprawdę Naja Szkòla!

Nasi Kochani Nauczyciele przygotowali dla nas krótkie laudacje – każdemu, przed wszystkimi kolegami i rodzicami, odczytał je wychowawca bądź wychowawczyni. Bardzo się to spodobało naszym mamom. One były z nas dumne, gdy słyszały jak dobrze się uczymy i jakie mamy talenty.

Potem mamy dziękowały nauczycielom za ich pracę i mówiły, że teraz już wiedzą, iż nie poślą nas do żadnej innej szkoły. W takim razie do zobaczenia we wrześniu. Witaj nam lato! Witajcie najdłuższe wakacje świata!

 

Kúnjc szkòłovéwo rokù 2018/2019 przëpôd na strzodã 19 czervca. Na njebje svjécëlo nama piãkné slúnjce. Navetka to, że zamkle nama tewo dnja szasé, bò jã zaczãnë wupravjac, nje przeszkôdzalo ë më vszëternôsce bëlë v Naji Szkòli wo 9.30. V sercach më mjelë redosc, bò më ju vjedzelë, że njicht nje wostôl sedzec ë kòżdi jeden mô pòdvëższenjé do pòstãpni klasë. Do szkòli më zresztõ vjedno rôd przëchôdômë, bò to je pò prôvdze Naja Szkòla!

Naji Kòchôni Szkólni przërëchtovalë dlô nas takjé krótkjé laudacëje – kòżden je miôl wodczëtôné przed calim karnã drëchóv ë starszich – przez svòjéwo vëchòvivôczã abò vëchòvivôczkã. To sã baro vjidzalo òsoblëvje najim mëmóm. Wone mjelë vjôlgõ érã czej mòglë czëc, jak më sã dobrze wuczimë ë jakji telenjtë mómë. 

Pózni mëmë dzëkòwalë Szkólnim za jich robòtã ë gôdalë, co tere jú vjedzõ, że nas do żódni jini szkòli nje dadzõ. Téj do wuzdrzenjô szkòlo v sévnjikù. Vjitôj nama latkò! Vjitôjtaż nama nôdlëgszé latné ferje svjata!

About Author

A. Jablonsczi

Absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim. Pomysłodawca Radia Kaszëbë. Działacz społeczny, dziennikarz i pisarz. Starosta pucki (1998-2009) i prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (2004-2010). Współzałożyciel Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej „Kaszëbskô Jednota”. Ojciec trójki dzieci.

Related posts

naja-szkola-konferencja-2019

Tożsamość jako praktyka i projekt

Będąc współorganizatorami ogólnopolskiej konferencji, gościliśmy dziś w naszych progach uczonych z Polski, Czech i Niemiec. Pokazaliśmy jacy jesteśmy, czego się uczymy i dlaczego warto być sobą i nie chodzić utartymi ścieżkami, lecz odnaleźć własną drogę. „Etniczność i narodowość w edukacji międzykulturowej” – na tak zatytułowaną konferencję, przygotowaną przez Wydział...

Więcej

Dzień Dziecka z Radiem Kaszëbë

Z okazji Dnia Dziecka – bawiły się dzieci, bawili się dorośli i słuchacze Radia Kaszëbë. Można było zobaczyć na żywo, jak wygląda praca prezentera radiowego. Agnieszka Łukasik poprowadziła plenerowe wydanie magazynu Klub Rodzica. Naja Szkòła przywitała wszystkich dobrą zabawą, słońcem i świetną atmosferą. Na scenie królowali Fucus i Bliza,...

Więcej
Święty Mikołaj na Kaszubach

Święty Mikołaj – dobry człowiek z Miry

6 grudnia – dzień świętego Mikołaja został ustanowiony na cześć biskupa Miry, który miał na imię Mikołaj. Mikołajki obchodzimy w rocznicę jego śmierci. Biskup nie latał saniami zaprzęgniętymi w renifery, ani też nie chadzał w czerwonej szlafmycy. Na dawnych rysunkach przedstawiany jest w infule na głowie i z pastorałem...

Więcej