Priorytety edukacyjne
Wykorzystując naturalną przestrzeń kulturową języka kaszubskiego, budujemy wrażliwość i otwarcie na inne języki i obszary kulturowe. Kładziemy nacisk na umiejętności praktyczne – językowe, cyfrowe i medialne – oraz społeczne, gdyż to one będą decydować o przyszłości naszych dzieci w zglobalizowanym świecie.
Przestrzeń kulturowa
Język kaszubski
Kaszubi zamieszkują Pomorze od VI wieku. Wiedza na temat otaczającej przestrzeni kulturowej buduje wrażliwość na inne kultury. Poczucie przynależności sprawia, że dzieci czują się bezpieczne i lepiej radzą sobie z problemami. Chętniej też uczą się nowych języków i osiągają lepsze wyniki w nauce.
Dziedzictwo europejskie
Wielojęzyczność
Znając tylko jeden język, patrzymy na świat w tylko jeden sposób. Poznając inne języki – czynimy nasz świat większym i bardziej otwartym. Świadomość wielokulturowości ma ogromne znaczenie w zglobalizowanym świecie, zmieniającym się tak szybko dzięki nowym technologiom.
Program Naja Szkòła
- Język kaszubski: klasy I-III – 4-5 godzin, nauka „przez zanurzenie”, klasy IV-VI – 5-6 godzin
- Język angielski: klasy I-III – 3 godziny, klasy IV-VI – 4 godziny
- Język angielski dodatkowy dla klas IV-VI: 1 godzina zajęć wyrównawczych i 1 godzina zajęć rozszerzonych.
- Język niemiecki: klasy I-III – 2 godziny, klasy IV-VI: 2-3 godzin
Konkurencyjność na rynku pracy
Umiejętności XXI wieku
Inspirujemy uczniów, by mogli wykazać się pomysłowością, byli otwarci na inne sposoby myślenia i zaangażowani w innowacyjne działania. Uczymy, jak pracować z narzędziami wspomagającymi myślenie krytyczne, odpowiedzialność i skuteczność oraz współpracę w grupie.
Uczymy się z Radiem Kaszëbë
Edukacja medialna
Pomagamy, jak radzić sobie w zalewie informacji. Tłumaczymy, jak funkcjonują dzisiejsze media i jaki mają wpływ na nasze życie. Uświadamiamy, czym jest komunikat reklamowy. Uczymy, jak konstruować informację, jak posługiwać się mikrofonem, czym jest audycja radiowa.